Hit enter to searchOverlay or ESC to close

Bizi Biz Yapan Şarkılar

radyokolik

Müzik dinleme kariyerimizde zaman zaman kırılmalar yaşarız. O anlardan sonra “ne dinliyorsun?” sorusuna verdiğimiz cevaplar bile değişebilir. Biz de dedik ki hazır evde oturuyoruz. Kendi içimizde muhasebeden muhasebeye koşuyoruz. Bu konuda da kendimize hangi şarkılar bizi biz yaptı diye sorduk ve bu sorunun cevabı şarkılardan 3’şer tanesini sizler için anlattık.

Paramore – That’s What You Get

Düşünün ki küçük Handi 12 yaşında ve artık ergenliğe adım atıyor. Şu ana kadar bildiği tek şey Türkçe pop (Hande Yener’e selam olsun). Ancak artık İngilizce öğrenmeye başladı ve bir şekilde anlıyor da. İçinde de dayanılmaz bir ergenlik ateşi var. İşte tam o da o noktada Paramore ile tanıştı bendeniz. Headbanging yapan bir Hayley Williams, emo saçlar, Josh Farro riff’leri ile aklım başımdan gitti hâliyle. Paramore ile tanıştığımdan beri müzik de hayat da benim için hiçbir zaman eskisi gibi olmadı. (Hayley Williams hâlâ idolümdür bu arada)

Arctic Monkeys – Fluorescent Adolescent

Paramore ile emo günlerimin doruğunda iken ilk varoluşsal krizimi yaşıyorum ve lisede benim gibi olan kızlarla tanıştım. Kendimi bir anda grubun içinde bulmamın akabinde dehşet derecede Arctic Monkeys’e maruz kaldım. Indie ile tanışmam da işte bu şekilde oldu. Lise koridorlarında bağıra çağıra bu şarkıyı söyleyip video çektiğimizi hatırlıyorum. Bir nevi başkaldırışın marşı diyebilirim bu şarkı için. Aynı zamanda müzik zevkimi de yine Arctic Monkeys ile geçirdiğim bu dönemlerde şekillendirdiğimi söyleyebilirim. (Bu arada ben bu şarkıyı keşfederken Alex Turner quiff modeline geçip yaşlanmıştı bile, şimdi fark edince çok garip geliyor.)

Sharon Van Etten – Peace Signs

YouTube’da boş boş dolanmam ama 2012 yılında bir gün dolanasım tutmuş galiba. Aşağıda paylaştığım video sayesinde Sharon Van Etten ile tanıştım. O dönemde ikinci ciddi depresyon atağımı geçiriyorum. Düşünün ki yaşadığınız her şey birinin sesi ile hayat bulsun. O dönemde Tramp albümü yeni çıkmıştı ve ben hiç durmadan SVE dinliyordum tabii. Bir de tam o sırada İstanbul konseri gerçekleşince ve bana en sevdiğim şarkıyı çalınca SVE bir ilah oldu benim için. Bugün bile hâlâ kalbimde kendine ait bir yeri vardır ve Peace Signs benim için bu dönemi başlatan şarkıdır.

Reply