Hit enter to searchOverlay or ESC to close

Metallica Hakkında Bilinmeyenler!

Ahmet Karagöz
VAKTİ ZAMANINDA ÇOK FAZLA METALLİCA DİNLEDİM. İSTEDİM Kİ ŞİMDİ  DE SİZ METALLİCA’YI BENDEN BİR DİNLEYİN!


Dünyada yedi kıtada konser veren ilk ve tek müzik grubu olan Metallica, 1981 yılında Los Angeles şehrinde Lars Ulrich tarafından kurulmuştur. Şaşırdınız mı? Saçma soru sormayacağıma dair anneme söz vermiştim. Özür dilerim. Elbette şaşırdınız. Siz de büyük bir çoğunluğun yaptığı gibi görmediniz ve yanılgıya düştünüz değil mi? Evet sanılanın aksine grubu James Alan Hetfield değil, Lars Ulrich kurmuştur. Hani şu hiperaktif davulcu olan. Bunu nasıl mı yaptı? Los Angeles’ın yerel gazetelerinden biri olan The Recycler‘e verdiği “Davulcu, Tygers of Pan Tang, Diamond Head ve Iron Maiden çalan birilerini arıyor” ilanına, James’in olumlu yanıt vermesi ile elbette. Ve  Slayer, Megadeth, Anthrax ile birlikte thrash metal akımının yaratıcılarından olan Metallica,  ABD’nin California eyaletinin Los Angeles şehrinde iki kişi ile James’in gazete ilanına olumlu cevap vermesinden 5 ay sonra, 1981 yılının 28 Ekim’inde kurulmuş oldu. Hayırlı olsun. Sanırım oldu da. En azından onlar için. Ve grubunun kurucusu Lars’ın, James’e verdiği ilk görev ”ne olursan ol, ondan önce ritim gitar ve vokal ol”dur. Böylece James önde ve kızların sevgilisi, kurucumuz Lars ise terler içinde arkada ve davul patlatan olmuştur.

metalica

Grubun logosonun mimarı da James Hetfield‘dır. İki kafadar ”İyi güzel de iki kişi ile grub mu olur” diyerekten The Recycler gazetesine tekrar ilan verirler. Ana gitarist aranıyor ilanına  Dave Mustaine cevap verir. Pahalı gitar ekipmanını gören iki kafadar, Dave’i gruba hemen alırlar. 1982 yılının başlarında grup Metal Massacre albümü için ilk şarkısı olan Hit the Lights‘ı kaydetti. Hetfield şarkıda bas gitarı, Lloyd Grant ise solo gitarı çalıyordu. 14 Haziran 1982’de çıkan Metal Massacre albümünde grubun adı yanlışlıkla “Mettalica” olarak yazıldı. Hatadan sonra, yeni katılan bas gitarist Ron McGovney ile birlikte ilk canlı konserini 14 Mart 1982’de Anaheim’da bulunan Radio City’de veren grup ayrıca “Power Metal” adında ilk demosunu yayınladı. Ancak Ron’un özellikle Ulrich ve Mustaine ile aralarındaki anlaşmazlık, şarkıların yaratım sürecinde neredeyse hiç katkısı olmayışı ve grup üyelerinden grubun bir elemanı olarak istediği saygıyı görememesi, 12 Aralık 1982’de ayrılmasına neden olmuştur. Bu sıralarda Hetfield ve Ulrich “Whiskey A Go Go” adlı mekanda grup Trauma grubunu izledi. İki arkadaş mekanda eğlencelerine devam ederken sahneden bir ses duydular, bunu ikisi de en başta solo gitar olarak düşünmüşlerdi ancak arkalarını döndüklerinde bunun wah-wah pedalı kullanan bir bas gitarist olduğunu fark ettiler. James Hetfield olayı, “Tam arkamızdan vahşi bir solo gelmişti, arkamızı döndüğümüz zaman bunun o olduğunu gördük, uzun kızıl saçlarıyla sadece işini yapıyor ve çevrede sanki kimse yokmuşçasına, tek başına odasında çalıyormuşcasına sakin ve bir o kadar harika çalan birisi vardı” diye özetliyor.

metalica

Basist Cliff Burton‘a “hayran kalan” Hetfield ve Ulrich Cliff’e gruba katılmasını teklif etti. Cliff başlangıçta kabul etmese de, yılın sonuna doğru grubun San Fransisco’ya taşınması koşuluyla gruba katılmayı kabul etti. Grubun Cliff Burton ile ilk konseri 1983 yılının Mart ayında The Stone adlı bir gece kulübünde oldu. Bu ekiple Megaforce adlı bir demo yayınlayan grup kendini metal müzik çevrelerinde iyiden iyiye belli etmeye başlamıştı. Ancak, Dave Mustaine’in alkol, şiddet ve uyuşturucu problemleri grubu çok rahatsız ediyordu ve bu yüzden gruptan çıkarılmasına karar verildi. Dave’in çıktığı aynı gün Exodus grubunun kurucularından Kirk Hammett gruba solo gitarist olarak katıldı.

Grubun son hali; James Hetfield (ritm gitar ve vokal), Lars Ulrich (Davul), Kirk Hammett (Solo gitar) ve Robert Trujillo (Bas gitar) şeklindedir. Clifford Lee Burton27 Eylül 1986 tarihinde İsveç’te gerçekleşen bir konserden dönerken yolun buzlanması nedeniyle kayan tur otobüsünden dışarı fırlayarak hayatını kaybetmeseydi, belki de Robert Trujillo bas gitarını başka bir grupta çalacaktı. Clifford Lee Burton ya da daha çok bilinen adıyla Cliff Burton genç yaşta hayatını kaybetmesine rağmen, gelmiş geçmiş en iyi bas gitaristler listesinde kendine hala yer bulmaktadır. Ve Cliff Burton’ın ritm bas üzerine bir grup kurma hayalinin de olduğu dilden dile dolaşmaktadır. Yaşasaydı, çok enterasan işler yapacağına dair benim hiçbir kuşkum yoktu. Araba sürerken metal müzik dinleyip kafa salmaktan çok hoşlanırdı. Ve bu zevkini yerine getirirken, bir keresinde arabanın direksiyonunu kırmışlığı da yok değildir.

metalica

Ve Metallica sevenlerine sevindiren güncel bir haber. Grubun davulcusu Lars Ulrich, Vulture’a yaptığı açıklamada; kayıt sürecinde olan yeni bir Metallica albümü olduğunu ve yakın zamanda yayınlanmasını beklediğini dile getirdi.

Ulrich: “Neredeyse bitti sayılır. Yapılması gereken birtakım başka işler var. Bugünlerde METALLICA’da olmak, sadece bir albüm yapmaktan ibaret değil. Bir sürü farklı şey var ve bir yandan onları da halletmemiz gerekiyor. Diğer işler tamamen bittiğinde albüm üzerinde çalışıyor. Açıkçası bunu seviyoruz. Sadece albüm, turne, albüm, turne olmaması hoşumuza gidiyor. Kısacası sürekli yapacak bir şeyler oluyor ama bir yandan albümün de yakın zamanda yayınlanmasını bekliyorum.” dedi.

Reply